Skip to main content

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

szukaj
0

Witam,

Któż z nas nie obawia się przebarwień. Te nieestetyczne plamy bardzo często szpecą nasz wizerunek. Pojawiają się na twarzy i ciele. Część z nich ma podłoże hormonalne, jednak większość jest wynikim działania promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV dzielimy na trzy rodzaje: UVA, UVB, UVC. Promieniowanie UVC jest w dużej mierze pochłaniane przez warstwę ozonową. To co dociera do naszej skóry to UVB i UVA.

Zapewne każdy z nas miał kiedyś poparzenie posłoneczne. Odpowiada za to promieniowanie UVB. Nie dociera ono do głębokich warstw skóry, ale za to powoduje uszkodzenia naskórka. UVB ze względu na swoją wysoką energię powoduje bardzo mocne rozgrzanie skóry, co doprowadza do wywołania stanu zapalnego w skórze i poparzeń naskórkowych (rumień, pęcherze, bąble z treścią surowiczą). UVB jest także przyczyną nadmiernego rogowacenia naskórka. To tzw. Szybka opalenizna – tak samo jak szybko się pojawia, tak też znika.

Promieniowanie UVA odpowiada za tzw. trwałą opaleniznę. Jest jednak głównym czynnikem aktywującym reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne czyli takie które powodują powstawanie przebarwień. Promieniowanie UVA przechodzi przez szyby, materiały z bawełny oraz niektóre włókna sztuczne. Mimo to w normalnych dawkach nie powoduje podrażnień i stanów zapalnych skóry. Ze względu na dużą zdolność penetracji skóry, dociera do jej głębokich warstw uszkadzając włókna kolagenu i elastyny oraz ścianki naczyń krwionośnych. Promieniowanie zaburza naturalny proces wytwarzania barwnika w skórze jakim jest melanina. Powoduje to skupienie się dużej ilości barwnika w jednym miejscu co na skórze widoczne jest jako ciemniejsza plama.

Powstawanie przebarwień mogą nasilać preparaty światłouczulające np.: kontakt z roślinami zawierającymi furokumaryny (lubczyk, kminek, arcydzięgiel), psolarenów (bergamotka, dziurawiec, skrzyp), niektóre leki (przeciwcukrzycowe, moczopędne, przeciwpadaczkowe, przeciwarytmiczne, uspokajające, antybiotyki i niektóre leki przeciwzapalne)

Skuteczność terapii leczenia przebarwień skóry jest uzależniona od głębokości położenia zmiany pigmentacyjnej.
Możemy stosować peelingi chemiczne, preparaty odbarwiające oraz zabiegi laserowe. Najlepsze rezultaty daje kojarzenie różnych metod oraz ścisłe przestrzeganie zasad fotoprotekcji.

Zapoznaj się z terapiami zabiegowymi, które wykonujemy w naszej klinice.