Skip to main content

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

Kup Voucher na Dzień Mamy ♥♥♥

szukaj
0

Witajcie ,

drodzy pacjenci dzisiejszy post poświęcony jest wpływom stosowania popularnych suplementów diety na laserowe usuwanie owłosienia.

W trosce o nasze zdrowie i wygląd coraz częściej sięgamy po suplementy. Telewizja oraz reklamy kuszą i zachęcają nas do kupna i obiecują szybkie efekty. Często jednak tego typu produkty są nie przebadane i mogą mieć szkodliwe skutki dla naszych organizmów.

 

Pragnę skupić się jednak na tych produktach, które wpływają na laserową depilację.

Po przeprowadzeniu szeregu konsultacji laserowych uznałam, że wiedza pacjentów na temat wpływu suplementów na efektywne i przede wszystkim bezpieczne wykonywanie zabiegów laserowych jest często znikoma. Zadając pytanie swoim pacjentom „Czy stosują suplementy diety np. przyspieszające wzrost włosów lub ich pogrubienie nierzadko spotykam się z odpowiedzią „tak na włosy na głowie”. Otóż NIE!!! Drodzy Państwo jeżeli coś jest na włosy oznacza to, że działa na wszystkie włosy na naszym ciele nie tylko na te które akurat chcielibyśmy wzmocnić.

Ponad to suplementy diety szczególnie na włosy, skórę i paznokcie często zawierają silnie fotouczulające zioła, co oznacza, że bardzo uwrażliwiają skórę na światło czyli słońce,solarium i przede wszystkim wszystkie lasery.

Zioła zawarte w suplementach diety mają właściwości światłouczulające dlatego podczas kuracji laserowej nie można zażywać żadnych suplementów na bazie ziół zarówno doustnie jak i bezpośrednio na skórę. Osoby, które je przyjmują, powinny unikać opalania oraz zabiegów laserowych. W przeciwnym razie po kontakcie z promieniowaniem UV lub wiązkami lasera mogą pojawić się objawy przypominające poparzenie słoneczne.

  • poparzenie skóry
  • rumień
  • obrzęk
  • bolesne pęcherze

Oprócz wyżej wymienionych może pojawić się wyprysk alergiczny, który pojawia się pod wpływem promieniowania słonecznego. Dochodzi wówczas w skórze do przekształcenia tolerowanej substancji w substancję uczulającą. Zwykle zmiany zapalne wychodzą po 1-2 dniach od ekspozycji. Inaczej jest jednak w przypadku wyprysku. Zawarte w ziołach substancje pod wpływem lasera uwalniają wolne rodniki, co prowadzi do uszkodzenia komórek i ostrej reakcji zapalnej. Mogą one zaszkodzić każdej osobie. Reakcja pojawia się bardzo szybko- od kilku minut do kilku godzin od ekspozycji .

 

Poniżej przedstawiam kilka podstawowych ziół, które zawarte w przyjmowanych suplementach mogą wywołać niebezpieczną reakcję skóry.

Dziurawiec

Za jego działanie fotouczulające odpowiada zawarta w nim heparyna. Ponad to dziurawiec wchodzi w reakcje z wieloma lekami. Między innymi może on obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, leków zmniejszających krzepliwość, a nawet leków przeciwnowotworowych.

Furanokumaryny

Czyli substancje zawarte w ziołach, które mają silne działanie fotouczulające i fototoksyczne. Występują one w Arcydzięgwielu, aminku większym i rucie. Należą one do roślin z rodziny selerowatych, podobnie jak warzywa, takie jak m.in. pasternak, seler, marchew, pietruszka i koper. One również mogą uczulać po wystawieniu skóry na słońce lub poddaniu się zabiegowi laserowemu. Największe zagrożenie stanowią dwie inne rośliny z rodziny selerowatych – barszcz Mantegazziego i barszcz sosnowskiego ale ich nie znajdziecie na pewno w suplementach diety więc tą informację dodaję na marginesie.

Inne rośliny z tej samej rodziny co ruta ( rutowatych), które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną to pomarańcza bergamota i cytryna zwyczajna. Warto wiedzieć, że nawet olejek bergamotkowy, który występuje często w perfumach, może wywołać uczulenie.

Wracając do ziół to słonecznik, rumianek, stokrotka i nagietek to rośliny należące do roślin silnie alergizujących. W tej grupie znajdują się również chryzantema, dalia, arnika górska, krwawnik, wrotycz, nawłoć, bylica pospolita a także warzywa sałata i cykoria. Substancjami aktywnymi które uczulają są seskwiterpeny laktonowe.

Skrzyp polny

Do tej pory nie udowodniono naukowo właściwości fotouczulających tj. nie jest znana substancja, która mogłaby światło uczulać nie mniej jednak często zdarzają się przypadki nadwrażliwości na słońce po spożyciu skrzypu polnego

Witaminy

Kolejny problem mogą stanowić niektóre witaminy różnica pomiędzy nimi a ziołami jest jednak duża ponieważ witaminy przyjmowane doustnie nie stanowią zagrożenia w porównaniu do ziół. Jeżeli chodzi o witaminy nie można stosować ich bezpośrednio na skórę. Jedyną witaminą której nie zaleca się przyjmować doustnie podczas kuracji laserowej jest witamina A.

Witamina A powszechnie uważana za witaminę młodości i słusznie powoduje przyspieszony proces rogowacenia naskórka tym samym szybszego złuszczania się. Naturalna bariera ochronna naszej skóry jest więc w tym czasie zaburzona a nasza skóra jest nadwrażliwa na promieniowanie zarówno UV jak i laserowe.

 

Podsumowując dzisiejszy post z pozoru bezpieczne suplementy diety bo sprzedawane bez recepty mogą powodować poważne w skutkach reakcje alergiczne. Dlatego gdy planują państwo usunąć swoje owłosienie trwale za pomocą lasera stanowczo odradzam suplementacje. Jeżeli są państwo zainteresowani depilacją a jesteście w trakcie „kuracji” należy niezwłocznie odstawić środki, które mogą światło uczulić i po okresie dwóch miesięcy zapraszam na zabiegi 🙂 !

 

Należy jednak wiedzieć , że nie tylko suplementy, witaminy czy zioła są niebezpieczne podczas zabiegów z użyciem lasera do grupy ryzykownych substancji zaliczane są również :

– antybiotyki

-leki przeciwgrzybicze

-hormony

-leki psychosomatyczne

-leki neurologiczne

-leki kardiologiczne

– a nawet przeciw bólowe lub zapalne , ale to tematy na inne posty.

 

Dziękuję wam za poświęcony czas mam nadzieję, że post był ciekawy, ale przede wszystkim pozwolił wam zrozumieć jak niebezpieczne może być zażywanie suplementów diety podczas depilacji laserowej.

 

Oczywiście nie przerażajcie się bo jesteśmy dla was po to , żeby zabiegi były bezpieczne 🙂

Dlatego zapraszamy na konsultację w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań i uzyskania niezbędnych informacji od naszych specjalistów.

 

Pozdrawiam

kosmetolog Monika